Orte Vejsmark 30 5560 Aarup

Ikke til salg
Søger du information til professionel brug?
Denise Siden består udelukkende af offentligt tilgængelig geodata

Kort om boligen

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup
Ikke til salg

Estimeret salgspris

1.302.892 kr.

Se BoIQ’s AI vurdering, samt syv andre vurderinger på adressen.

Sidste salgspris

1.200.000 kr.

Solgt 25. aug. '20

Boligtype

Villa

Værelser

5

Boligareal

162 m²

Grundstørrelse

1.000 m²

Energimærke

C

Grundskyld

1.917 kr.

Muligheder på adressen

Annonce
Beskrivelse

Villaen på Orte Vejsmark 30 i Aarup er opført i 1953 og indeholder 5 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 162 m².

Ejendommen ligger i Assens Kommune og tilhører skoledistriktet Aarupskolen. De nærmeste naboer er typisk Børnerige yngre familier i det åbne land.

Muligheder på adressen

Annonce

Sundhed

I denne sektion

Radon

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

På baggrund af de nationale radonundersøgelser fra 2001 og 2022, samt lokale geologiske forhold og bygningsdata, vurderes radonrisikoen for villaen på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup til at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for radon og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav
Lav
Middel
Høj
Meget høj
Den nationale radonundersøgelse fra 2022

I den seneste landsdækkende radonundersøgelse – støttet af Realdania og projektet Radonfrit Hjem – blev der i Årup Kommune registreret 29 boliger, hvor radonkoncentrationen oversteg den af WHO og Sundhedsstyrelsen anbefalede grænseværdi på 100 Bq/m³, ud af i alt 57 undersøgte boliger.

Det betyder, at 51 procent af de undersøgte husstande i kommunen har et radonniveau, der ligger over grænseværdien. Det er en relativt høj andel, og boligejere/boligkøbere af villaen på Orte Vejsmark 30 bør sørge for at måle den egentlige koncentration af radon.

Den nationale radonundersøgelse fra 2001

Radonundersøgelsen fra 2001 er fortsat det officielle datasæt, som Sundhedsstyrelsen anvender til at vurdere radonrisiko – bl.a. i tilstandsrapporter ved boligkøb. Villaen på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup ligger i den tidligere Årup kommune (før kommunalreformen i 2007), hvor undersøgelsen omfattede 12 målinger. Den højeste målte radonkoncentration var 210 Bq/m³, og middelkoncentrationen var 74 Bq/m³. Disse resultater placerer den tidligere Årup i radonklasse 3, som er den næsthøjeste klassificering og indebærer at ca. 3%-10% af husstandene i området skønnes at have et radonniveau på 200 Bq/m³ (den daværende grænseværdi) eller derover.

Geologi

Radonrisikoen følger naturligvis hverken de nye eller de gamle kommunegrænser; den afhænger til gengæld af variationer i den geologiske undergrund. Afhængigt af undergrundens beskaffenhed kan jordluften under en bolig indeholde 50.000 Bq/m³ eller mere.

Under Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup består underlaget af smeltevandssand og -grus, som frigiver radon og dermed øger risikoen for radon i boligen.

Se Geologi og Geoteknik.

Byggeår

Ejendommen Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup er opført i 1953 og sandsynligvis ikke radonsikret mod undergrunden (først med bygningsreglementet i 1998 blev der stillet krav om, at nybyggeri skal radonsikres).

Se Boligoplysninger.

Bygningen

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup har en kælder på 8 m2. Kældre er generelt mere udsatte i forhold til radonforurening, men hvis ventileret kan en kælder være en god beskyttelse af resten af bygningen ift. radonindsivning.

Radonsikring af boligen
Annonce

Hvis du vil være sikker på, at radonniveauet i din bolig ligger under Sundhedsstyrelsens grænseværdi på 100 Bq/m³, bør du få foretaget en radonmåling.

I samarbejde med
Radon-Stop

Har du som ejer af Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup allerede fået fortaget en radonmåling, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Risiko for asbest, tungmetaller og PCB i indeklimaet

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Asbest PCB Tungmetal
Facade
Fuger
Gulve
Isolering
Maling
Tag

Risikovurderingerne er baseret på BBR data

Sidst opdateret den 29. juni 2026

Asbest

Asbest er en fællesbetegnelse for en gruppe mineraler velegnet til isolering og brandsikring. Fibre fra asbestholdige materialer er særdeles sundhedsskadelige på grund af fibrenes beskedne størrelse, men så længe de asbestholdige byggematerialer ikke afgiver fibre til luften, er asbest i bygningen ikke nødvendigvis farlig.

Villaen på Orte Vejsmark 30 har risiko for Asbest i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Tagmateriale (100.0%)

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for asbest og ikke egentlige målinger fra boligen.

PCB

PCB er en af verdens farligste miljøgifte. Nu om dage er det totalt forbudt at producere, importere og anvende byggematerialer, der indholder PCB. Forbuddet mod PCB har desværre ikke altid været gældende.

Villaen på Orte Vejsmark 30 har risiko for PCB i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (77.2%), Isolering (73.6%), Gulve (67.0%), Fuge (63.8%), Tagmateriale (55.2%), Facade (51.5%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for PCB og ikke egentlige målinger fra boligen.

Tungmetaller

Tungmetaller har været anvendt i byggeriet i århundreder som kemisk tilsætning i bl.a. maling, grunder samt i metallisk form. Tungmetalholdige byggematerialer medfører ikke nødvendigvis indeklimaforurening, så længe stofferne er fast bundet, fx i blyskørter eller i malingsoverflader

Villaen på Orte Vejsmark 30 har risiko for tungmetaller i følgende byggematerialer (sandsynlighed angivet i efterfølgende parentes): Maling (83.9%), Gulve (72.3%), Fuge (61.4%), Isolering (58.3%), Tagmateriale (53.9%).

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for tungmetaller og ikke egentlige målinger fra boligen.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Har du som ejer af Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup fået foretaget målinger af asbest, PCB og/eller tungmetaller, og ønsker du at opdatere oplysningerne med en rapport? Så send rapporten til os på admin@dingeo.dk

Sådan læser du resultatet

Grøn prik

Lille risiko

Rød prik

Stor risiko

Prikkens størrelse viser, hvor sikker modellen er i sin vurdering.

Jordforurening

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Ingen registreret jordforurening på grunden

Der er ikke registreret jordforurening på ejendommen Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup.

Olietank på grunden

Ifølge BBR er der en olietank på villaens grund. Olietanken er etableret i 2007 og den er stadig i drift. Der er tale om Over terræn, udendørs olietank på 1400 liter; Designet til Mineralske olieprodukter (Olietankbekendtgørelsens §5, nr. 13).

Se adressens BBR data

Ingen jordforureninger i nærområdet

Ligesom selve grunden er ren, er der heller ikke registreret andre jordforureninger i en omkreds af 500 meter fra Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup.

Jordforurening i området

Kortet ovenfor viser jordforurening i området omkring Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup. De røde områder er egentlige jordforureninger (V2) og blå områder er mulige forureninger, der ikke endnu er undersøgt (V1).

Luftforurening

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Der kan være problemer med luftforurening på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup.

NO2

Luftkoncentrationen af kvælstofdioxid (NO2) er 9,0 µg/m3, hvilket er relativt lavt ift EU's grænseværdi på 40 µg/m3. NO2 dannes i forbrændingsprocesser i biler, lastbiler, kraftværker, o.s.v. og høje koncentrationer af NO2 indikerer derfor dårlig luftkvalitet.

PM2.5

Luftkoncentrationen af PM2.5 partikler er 10,2 µg/m3, hvilket er under EU's grænseværdi på 25 µg/m3, men over WHO's grænseværdi på 10 µg/m3. Hovedparten af de fine PM2.5 partikler er dannet udenfor Danmark og transporteret hertil med vinden. Hele Sjælland, Fyn og Sønderjylland har værdier over WHO's grænseværdi.

PM10

Luftkoncentrationen af PM10 partikler er 17,1 µg/m3, hvilket er under EU's og WHO's grænseværdi på henholdsvis 40 og 20 µg/m3. PM10 partikler er oftere fra lokalområdet og koncentrationerne har større geografisk variation end PM2.5.

Black carbon

Luftkoncentrationen af Black carbon (eller sod) partikler er 0,3 µg/m3. Det er en relativ lav koncentration. Black carbon er ultrafine sod-partikler fra forbrændingskilder (f.eks. vejtrafik, brændeovne, kraftværker). Forhøjede koncentrationer forekommer i og omkring de større byer.

Partikelantal

Der er estimeret 6.600 partikler per cm3 luft. Det er en svagt forhøjet koncentration. Partikelantal er tilnærmelsesvis det samme som ultrafine partikler.

Brændeovne og pejse

Der er en lav koncentration af brændeovne og pejse i Assens med i gennemsnit 13,2 enheder per km²

Bemærk: De modellerede luftkvalitetsdata er beregnede årsmiddelkoncentrationer i 2 meters højde for året 2019. De modellerede data har udelukkende vejledende karakter og repræsenterer ikke egentlige målinger. Læs mere her

Trafikstøj

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Der er ikke registreret trafikstøj på adressen Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Støjmålinger (dB)

55-60
60-65
65-70
70-75
> 75

Kortet viser trafikstøj i området omkring Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup.

Støjdata stammer fra Miljøstyrelsens kortlægning af støjbelastede boliger i 2022 og er vejledende. Data er indsamlet og behandlet af kommunerne i hovedstadsområdet, Odense, Aalborg og Aarhus kommune samt Vejdirektoratet og Banedanmark. Der er primært indsamlet data for veje og jernbaner. Støjbelastningen er beregnet som et gennemsnit af den samlede mængde støj, der er indsamlet i løbet af et døgn på baggrund af trafiktællinger og vejrforhold.

Nedenstående tabel viser trafikstøj i 1.5 meters højde på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup om dagen.

Støjtype
Lydstyrke
Større veje
Ingen registreret støj*
Veje i by
Ingen registreret støj*
Større jernbaner
Ingen registreret støj*
Jernbaner i by
Ingen registreret støj*
Større lufthavn
Ingen registreret støj*

(*) "ingen registreret støj" kan skyldes manglende målinger.

Den samlede støjkortlægning vises på Miljøstyrelsens Støj-Danmarkskort og inkluderer også estimater for støj i 4 meters højde og om natten.

Hårdhed af drikkevand

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Ifølge GEUS' kortlægning af de almene vandværkers forsyningsområder modtager villaen på Orte Vejsmark 30 drikkevand fra Kådekilde-Orte Vandværk. Hårdheden var 16.70 dH ved måling i 2020. Det betyder at drikkevandet på adressen er temmeligt hårdt.

Blødt ≤ 4 dH
Middelblødt 4-8 dH
Middelhårdt 8-12 dH
Halvhårdt 16.70 dH
Hårdt 18-24 dH
Hårdt 24-30 dH
Meget hårdt > 30 dH

Drikkevandmålinger (dH)

≤ 4
4-8
8-12
12-18
18-24
24-30
> 30

Du kan finde flere drikkevandsdata på GEUS' oversigt for Kådekilde-Orte Vandværk

Annonce

I denne sektion

Skybrud

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Der er lav risiko for oversvømmelse ved kraftig regn og/eller regulære skybrud på adressen Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup.

Ejendommen ligger ikke i en lavning og overfladevand har mulighed for at sive ned i jorden da befæstelsesgraden er lav og den hydrauliske ledningsevne er nogenlunde god.

Lavninger

Orte Vejsmark 30 ligger ikke i en lavning og som udgangspunkt er risikoen for at regnvand samler sig på adressen under skybrud derfor lav.

Afløbsløse lavninger

Kortet nedenfor viser afløbsløse lavninger i landskabet. Nedløbsriste der kan lede overfladevandet i kloak er vist med sorte firkanter.

Risiko for oversvømmelse ved ekstrem regn afhænger i høj grad af terrænet. Kortet ovenfor viser lavninger (markeret med blå) omkring Orte Vejsmark 30. De blå områder viser den potentielle maksimale udbredelse af skybrudsrelateret oversvømmelse hvis alle lavninger bliver helt fyldt med vand.

Høj befæstelsesgrad

Den gennemsnitlige befæstelsesgrad i området omkring Orte Vejsmark 30 er 20 procent. Det betyder, at kun ca. 20 procent af overfladen er bebygget eller belagt med asfalt, fliser, brosten mv., der hindrer regn- og overfladevand at sive ned i jorden. Vi har ikke geodata om aflastningsmuligheder, såsom faskiner, der tillader regnvandet bedre mulighed for nedsivning.

Hydraulisk ledningsevne

I perioder med kraftig nedbør vil det øverste jordlag have en middellav hydraulisk ledningsevne på 125 - 150 mm/dag i området omkring Orte Vejsmark 30. Selv i ubebyggede områder vil regnvand derfor blive på overfladen og kun relativt langsomt trænge ned i jorden.

Grundvand

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Orte Vejsmark 30 ligger i et område hvor grundvand ikke ser ud til at udgøre en risiko ifm oversvømmelse.

Historiske grundvandsdybder 1991-2020

Den modellerede gennemsnitlige grundvandsdybde er 4,1 meter på adressen. Dybden er baseret på data fra hele perioden 1991-2020 i vinterhalvåret. Medtages usikkerhed/datavariation ligger den gennemsnitlige grundvandsdybde i intervallet 1,5 - 6,6 meter. Det ret store usikkerhedsinterval afspejler bl.a.

  1. Usikkerhed på den nummeriske model
  2. Naturlige nedbørsvariationer
  3. Usikkerhed på de målte grundvandssdybder i de geologisk boringer.


Baseret på de historiske observationer og den nummeriske grundvandsmodel er der ikke tegn på at Orte Vejsmark 30 har problemer med højtliggende grundvand, for nuværende.

Historiske grundvandsdybder (1991-2020)

Kortet viser den modellerede dybde til grundvandet omkring Orte Vejsmark 30. Kortudsnittet måler 1.600 x 800 meter, og adressen er markeret med markør. Dybderne er baseret på historiske (1991-2020) målinger i vinterhalvåret. Modelberegningerne er nedskaleret fra 100 m grid til 10 m grid med brug af maskinlæring. Områder med højt grundvand er markeret med blå farver, mens gule og orange farver svarer til et dybere grundvandsspejl.

I geologisektionen længere nede på siden får du mere detaljeret information om de geologiske boringer tæt på adressen, hvorfra grundvandsdata stammer.

Fremtidige grundvandsstigninger i perioden 2041-2070

Der sker sandsynligvis ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen over de næste 40-50 år. I følge en modelberegning med et højt CO₂-niveau, så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (2,4 centimeter) i perioden 2041-2070.

Perioden 2071-2100

Der sker sandsynligvis heller ikke store ændringer i grundvandsdybden på adressen når vi kigger længere ud i fremtiden. I følge en modelberegning (igen med et højt fremtidigt atmosfærisk CO₂-niveau), så vil den forventede ændring i middeldybden til terrænnært grundvand være ubetydelig (3,5 centimeter) i perioden 2071-2100.

Vandløbsoversvømmelse

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup er ikke i umiddelbar risiko for oversvømmelse i forbindelse med forhøjet vandstand i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning

Kortet nedenfor viser områder der vil blive oversvømmet ved 1 meter vandstandsstigning i nærmeste vandløb.

Vandløbsstigning (100 cm)

Kortet ovenfor viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 100 cm over det normale niveau i nærmeste vandløb. Push-pin markøren angiver adressen Orte Vejsmark 30. Data er stillet til rådighed af Klimatilpasning.dk.

Havvand

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Der er ingen højdedata tilgængelig for Orte Vejsmark 30.

Havvand på land

Der er ingen data tilgængelig for Orte Vejsmark 30.

Havvandskort

Kortet viser hvilke områder, der kan blive berørt i tilfælde af en vandstand på 600 cm over det nuværende gennemsnitlige havniveau. Push-pin markøren angiver adressen Orte Vejsmark 30. Med det interaktive stormflodskort kan du vurdere andre områder og vandstandsstigninger.

Oversvømmelsesdirektivet - Risikoområder

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Plantrin 1

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup befinder sig ikke i et område, der er udpeget som højrisiko for havvands- eller vandløbsoversvømmelse under plantrin 1.

Plantrin 2

Adressen er heller ikke udpeget som højrisiko under plantrin 2.

Annonce

Boligfakta

I denne sektion

BBR oplysninger

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Villaen på Orte Vejsmark 30 i Aarup er opført i 1953 og indeholder 5 værelser, et køkken og et badeværelse fordelt på 162 m². Disse og mange andre ejendomsoplysninger er samlet i Bygnings- og Boligregistret (BBR). På DinGeo bruger vi BBR bredt og i kombination med andre geodata, f.eks. når vi vurderer risiko for oversvømmelse, radonforurening osv., samt ved computerberegnede ejendomsvurderinger. Vi har samlet nogle af de vigtigste BBR data nedenfor.

Arkivfoto

Villaen på Orte Vejsmark 30
Foto af Villaen på Orte Vejsmark 30 hentet fra Boligas arkiv . Boligen blev sidst set annonceret til salg online den 28. jun. 2020.
Generelle BBR informationer
Anvendelse
Fritliggende enfamiliehus
Boligtype
Egentlig beboelseslejlighed
Opførselsår
1953
Ombygningsår
1999
Fredning
-
Ejerforhold
Privatpersoner eller interessentskab
Køkkenforhold
Eget køkken med afløb
Antal etager
1
Antal toiletter
1
Antal badeværelser
1
Antal værelser
5
BBR materialer og installationer
Ydervægsmateriale
Mursten
Tagmateriale
Fibercement herunder asbest
Varmeinstallation
Varmepumpe
Opvarmningsmiddel
Elektricitet
Supplerende varme
-
Vandforsyning
Alment vandforsyningsanlæg
Afløbsforhold
Afløb til offentligt kloaksystem
BBR arealer (Bygning nr. 1) (Der er registreret én anden bygning på adressen)
Bygning, Samlet areal
134 m²
Boligstørrelse
162 m²
Kælder
8 m²
Vægtet Areal
165 m²
Andre udvalgte BBR data BBR databasen indeholder desuden følgende informationer om ejendommen.

Mere end én bygning

Bygning
Type og opførselsår
Areal
Nr. 2
Carport opført i 1996
Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

BBR-oplysningerne er sidst opdateret den 30. maj 2026.

Du kan rette BBR-oplysningerne online, hvis du ejer ejendommen (kræver MitID): Ret BBR-oplysninger

Energimærke

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Det nuværende energimærke

A
2020
A
2015
A
2010
B
C
D
E
F
G

Muligt energimærke med rentable forbedringer: A2010

Ifølge BBR er bygningen opført i 1953 og med den foreløbig seneste større ombygning i 1999. Når der tages højde for bygningens alder så er et C-energimærke faktisk flot og bedre end landsgennemsnittet for bygninger fra tidsperioden 1951-1960. Energimærket indikerer at Orte Vejsmark 30 er en flot vedligeholdt bygning.

Energimærket er gyldigt fra 28. februar 2020 til 28. februar 2030.
Energihuset
Annonce
Energihuset

Tilstandsrapport, energimærke og elinstallationsrapport - fra 8.848 kr.

Læs mere her
Typiske energimærker opdelt efter byggeperioder
2009-Nu
1999-2008
1979-1998
1973-1978
1961-1972
1951-1960
C
1931-1950
Før 1930
A
B
C
D
E
F
G

Prikkerne og linjen angiver det typiske energimærkeinterval for byggeperioden. Den farvede ikon markerer boligens nuværende energimærke.

Energiforbedringer

Nye bygninger skal i dag som minimum leve op til energikravene for A2015, så et energimærke C efterlader plads til forbedring. Med hele syv forslag til energiforbedringer er der faktisk gode muligheder for at forbedre bygningens energieffektivitet. Energiforbedringerne fokuserer på loft, solceller, varmefordelingspumper, varmepumpe, varmerør og ydervægge.

Rentable forbedringsforslag

C → A2010
Forslag Årlig besparelse Investering
Solceller: Montage af nye solceller 40.300 kr
Varmerør: Isolering af varmerør i krybekælder/kælder op til 50 mm isolering 900 kr 9.300 kr
Varmefordelingspumper: Ny varmefordelingspumpe 500 kr 5.000 kr
Varmepumpe: Installation af ny luft/vand varmepumpe og Installation af ny varmtvandsbeholder 14.500 kr 110.000 kr
Ydervægge: Indvendig efterisolering af massive ydervægge med 100 mm isolering 1.300 kr 17.500 kr
Loft: Indvendig efterisolering af skråvægge med 100 mm isolering 600 kr 15.100 kr
Loft: Efterisolering af skunke op til 400 mm isolering 500 kr 8.100 kr
Grønne investeringer i villaen på Orte Vejsmark

De syv forbedringsforslag listet i oversigten repræsenterer grønne investeringer, der reducerer energiforbruget, hjælper miljøet, mindsker CO₂ udledningen og giver årlige besparelser på boligopvarmning:

  1. 1

    CO₂ udledning

    Energiforbedringer kan reducere bygningens CO₂ udledning med 82 procent. Med sit nuværende energimærke udledes 5,14 ton CO₂ årligt. De foreslåede energiforbedringer kan hjælpe med at reducere denne udledning – Hvis alle syv energiforbedringer implementeres, kan udledningen reduceres med 4,20 ton.

    Læs mere om CO₂ reduktion
  2. 2

    Indeklima

    Energiforbedringer har oftest den positive bivirkning, at du får en sundere bolig med et bedre indeklima. F.eks. er varmepumpe -forslaget Installation af ny luft/vand varmepumpe og Installation af ny varmtvandsbeholder, en god mulighed for et bedre ventileret og mindre fugtigt hjem samtidig med, at der spares økonomisk og klimamæssigt.

    Læs mere om indeklima
  3. 3

    Varmeregning

    Med de rentable energiforbedringer kan der årligt spares 20.700 kr. på varmeregningen. Hvis alle 7 energiforbedringer implementeres kan der spares hele 20.700 kr.

  4. 4

    Værdiforøgelse

    Energiforbedringer er ensbetydende med værdiforøgelse. En analyse viste, at for hvert trin en gennemsnitsbolig på 100 kvm rykker op ad energimærkeskalaen (A-G), stiger ejendomsprisen 40.000–50.000 kr.

    Læs mere om udregningerne
  5. 5

    Offentlige tilskud

    Sparenergi.dk har samlet information om muligheder for offentlige tilskud til energirenovering af Orte Vejsmark 30.

    Muligheder for offentlige tilskud
  6. 6

    Lånemuligheder

    Hvis du skal låne penge til energirenoveringer, så er pengeinstitutter stort set altid positivt indstillede fordi det simpelthen er gode investeringer, der giver vedvarende besparelser på varmeregningen. Orte Vejsmark 30 er endda i den specielle situation at syv renoveringer er markerede som rentable.

  7. 7

    Teknologisk fremskridt

    Den foreslåede investering i solceller har i energirapporten en anslået pris på 40.300 kr. Prisen på solceller falder løbende samtidig med at deres effektivitet stiger. Det betyder samlet set at prisen på solcelleenergi i dag er nede på ca. en tredjedel af hvad den kostede for 10 år siden.

Boliginvestering, der (1) med offentlige tilskud giver (2) et bedre indeklima, (3) højere boligværdi, (4) økonomiske besparelser på varmeregningen og (5) en klimamæssig gevinst er i vores optik win-win-win-win-win.

Få et gratis hustjek
Annonce

Få overblik over skader, slitage og løsningsforslag på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup i en detaljeret Hustjek-rapport inkl. tilbud på dagen med prisgaranti. Undgå dyre reparationer ved at forebygge og stoppe skader på dit hus. Du får gennemgået: Tag, Tagrender, Træværk, Vinduer & døre, Loftisolering, Hulmurisolering, Rådgivning om solceller.

I samarbejde med

Energimærkedata stammer fra den elektroniske energimærkerapport. Sidst opdateret den 29. juni 2026.

Download energimærkerapport

Boligopvarmning

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Den primære opvarmningskilde på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup er varmepumpe. Der er ikke registreret supplerende varmeinstallationer.

Varmeforbrug iflg. energimærkerapport

Villaen på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup er med det nuværende energimærke C relativ dyr at opvarme ( se energimærkedata ).

Baseret på opvarmningsareal (165 m²), energimærke ( C), opvarmningskilde (Elektricitet) og et gennemsnitlig energiforbrug er der i energimærkerapporten beregnet et årligt energiforbrug på 19,5 MWh/år svarende til en varmeudgift på 21.700 kr/år.

Beregnet årlig varmeomkostning

21.700 kr./år

Note: Der er tale om et estimat. Den faktiske varmeregning afhænger af beboernes energivaner. Estimatet stammer fra 2020 og tager ikke højde for eventuelle ændrede energipriser siden da.

Fjernvarme

Der er desværre ikke endnu mulighed for fjernvarme på Orte Vejsmark 30.

Bevaringsværdi

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Assens Kommune har ikke fredet villaen på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup eller tildelt den bevaringsværdi.

Manglende bevaringsværdi indikerer naturligvis ikke noget om husets brugsværdi. Den manglende bevaringsværdi kan skyldes at kommunen kun i mindre omfang har registreret bygningers bevaringsværdi.

Bevaringsværdi af Orte Vejsmark 30

9
8
7
6
5
4
3
2
1
Lav Høj
Lokalplaner og kulturarv

Bevaringsoplysningerne stammer fra Frednings- og Bevaringsregistret (FBB), som er en database over bygningers bevaringsværdi i Danmark. Søg på kulturarv.dk

Internet og Mobildækning

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Der er gode bredbåndsmuligheder på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup, inklusiv fibernet.

5G-internet

Der er mulighed for at få 5G internet på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup. 5G internet er uafhængig af lokale udbydere. 5G internet er trådløst, fordi det transmitteres over luften, så du behøver kun en router og et SIM-kort for at oprette forbindelse til en fast base. Opsætningen er nem og kræver ikke en professionel eller haveboremaskine. Du kan installere 5G internet på 5-10 minutter uden hjælp fra eksperter.

Se om du kan få 5G internet på din adresse med 3 Internet
Fibernet

Der er mulighed for Fibernet på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup via 7 udbydere : Energi Fyn Bredbånd , Ewii Bredbånd, Fastspeed, Hiper, Norlys, Telenor, Yousee. Ifølge Energistyrelsens nationale kortlægning er højest mulige download/upload hastigheder 2500/2500.

Fibernettets største fordel er den høje kapacitet, der udover de meget høje hastigheder også betyder et stabilt internet.

Bredbånd via Kabel-TV (COAX)

Der er ikke registreret mulighed for bredbånd via Kabel-TV (COAX) på Orte Vejsmark 30. COAX-bredbånd leveres via det samme koaxialkabel som kabel-TV og kan give høje hastigheder. Det er dog ikke tilgængeligt i alle områder.

Kobbernet (xDSL)

Der er ikke registreret mulighed for kobberbredbånd (xDSL) på Orte Vejsmark 30. xDSL-bredbånd benytter det eksisterende telefonnetværk og er den mest udbredte bredbåndstype i Danmark, selvom det tilbyder lavere hastigheder end fiber og COAX.

Mobildækning

Der er høje vejledende 4G downloadhastigheder 100 på Orte Vejsmark 30. Mobilnetværket TDC har den bedste dækning på adressen.

TDC
100
3
100
Telia-Telenor
50

Bredbåndsdata stammer fra tjekditnet.dk, som er en offentlig tjeneste finansieret af Energistyrelsen. Du kan se adressens bredbåndsdækning direkte der.

Dokumenter

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Dokumenter vedrørende Orte Vejsmark 30. De forskellige attester, servitutter, rapporter og byggesager er centrale hvis du ønsker indsigt i villaens fortid, nutid og fremtid.

Byggesager

Vi har desværre ikke byggesagsdokumenter på villaen.

Servitutter 2

Der er 2 tinglyste servitutter knyttet til villaen. Ældste servitut stammer fra 1936, seneste fra 1974.

Officielle attester

Download energimærkerapport, tingbogsattest, jordforureningsattest og BBR meddelelse direkte fra de offentlige myndigheder.

Planer for området

Vi har ikke fundet planer for villaen på Orte Vejsmark 30.

Miljøvurderingsrapporter

Vi har ikke fundet miljøvurderingsrapporter for villaen på Orte Vejsmark 30.

Se flere rapporter for villaen på boligejer.dk eller download BBR meddelelse (PDF) . Note: Nogle rapporter kræver MitID login.

Annonce

Grunden

I denne sektion

Solens Bane

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

En dejlig have er et vigtigt argument for mange boligkøbere. Men hvad med Solen?

Ligger haven nord for huset kan det være problematisk. Er haven østvendt vil der kun være sol om morgenen. Syd -og vestvendte haver er derfor et klart plus i Danmark. For mange boligkøbere er eftermiddags- og aftensol helt afgørende, og ejendommens orientering ift. Solen er derfor en faktor, der afspejler sig i prisen.

Lejlighedskøbere bør også nøje overveje Solen. Lejligheder og eventuel altan, der vender mod nord får begrænset lysindfald.

Med kortet kan du se hvor der er sol og skygge på alle tidspunkter og alle datoer på Orte Vejsmark 30. Du kan desuden flytte sol/skygge markøren og undersøge sol/skygge ift. træer og andre bygninger.

Solens bane

Geologi

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Jordarten under Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup er Smeltevandssand og -grus.

Smeltevandssand og -grus aflejredes under en af de Pleistocæne istider af smeltevandsfloder fra isen.

Det består af dårligt sorteret, lagdelt og krydslejret sand og grus og er generelt en god, gennemtrængelig jordart for bygninger.

Smeltevandssand og -grus har gode nedsivningsegenskaber og risikoen for oversvømmelse ved skybrud er dermed lille.

Smeltevandssand og smeltevandsgrus indeholder i nogle tilfælde små koncentrationer af uran og thorium, som frigiver radon under henfald. Smeltevandssand og smeltevandsgrus under boligen kan øge risikoen for radon i indeluften.

Smeltevandssand aflejret under istid

Smeltevandssand aflejret under istid

Foto: H.J. Granat

Geologiske boringer i nærheden af Orte Vejsmark 30

Den nærmeste overfladenære boring ligger 383 meter væk. Boringens lokalitet er navngivet Skovhusevej 20, Vejsmark. Boringens dato er ikke angivet. Du kan finde mere information i borerapporten 145. 2565

Tabellen nedenfor lister de 10 nærmeste boringer sorteret efter afstand fra Orte Vejsmark 30.

Afstand, m Formål Dybde, m Borerapport
383
Brønd
2.5
756
Forureningsbor.
14.4
774
Shot hole
20.4
797
Shot hole
20.4
979
30
1135
45.5
1222
185
1324
Vandforsyningsboring
112
1393
Geoteknisk boring
2.9
1399
Brønd

Luftfoto

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Seneste luftfoto

Seneste luftfoto af Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup. Matriklen er markeret med den grønne polygon.

Annonce

Økonomi

I denne sektion

Ejendomsvurdering

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Hæftelser

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Ejendommen Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup har 2 hæftelser, der samlet beløber sig til 1.429.000 kr.

Udover de egentlige pantebreve, er der desuden 1 afgiftspantebreve.

Realkreditpantebrev

Et realkreditpantebrev tinglyses når der optages et realkreditlån. Det er et gældsbrev, hvor køber erkender at skylde det tinglyste beløb til realkreditinstituttet.

Dato
31. Mar, 2021
Prioritet
3
Type
realkreditpantebrev
Hovedstol
1.133.000 kr.
Rentesats
1.0 %
Rentetype
fast
Kreditorer
NORDEA KREDIT REALKREDITAKTIESELSKAB
Note
Den tinglyste rente er fornuftig.

Ejerpantebrev

Et ejerpantebrev er et pantebrev, hvor ejendommens ejer både står som debitor og kreditor. Ejerpantebreve anvendes typisk som sikkerhed for lån i banken.

Dato
22. Nov, 2022
Prioritet
4
Type
ejerpantebrev
Hovedstol
296.000 kr.
Rentesats
0.0 %
Rentetype
fast
Kreditorer
Skjult
Note
Den tinglyste rente (0 procent) er fornuftig.

Afgiftpantebrev

Afgiftpantebreve angiver ikke gæld. De eksisterer udelukkende for at spare tinglysningsafgift på et eventuelt fremtidigt pantebrev.

Dato
15. Apr, 2008
Prioritet
5
Type
Afgiftpantebrev
Hovedstol
87.000 kr.
Adressens tinglysningsdata er sidst opdateret 9. juni 2025 Vis på tinglysning.dk

Annonce

Lokalområdet

I denne sektion

Naboerne

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Den mest almindelige husstandstype i og omkring Orte Vejsmark 30 er børnefamilier i det åbne land, d.v.s. conzoom®-typen Landbofamilier.

Landbofamilier

Landbofamilier

børnefamilier i det åbne land

Børnefamilier i store, ældre huse
Middel købekraft
Mange børneaktiviteter
Online
Traditionelle
Holder gerne ferie i Danmark
Geodemografi

Hovedparten af Landbofamilier er i alderen 40 til 60 år og over halvdelen er par med rigtig mange hjemmeboende børn i alle aldre. De har en erhvervsfaglig eller videregående uddannelse. Typen rummer mange lønmodtagere og indkomstniveauet er komfortabelt – i snit lige over landsgennemsnittet.

De allerfleste bor i enfamiliehuse eller stuehuse. Typisk er det en ejerbolig fra 130 m² til over 180 m². De ligger uden for bygrænsen i det åbne land, hvor der er lys og luft til, at familien rigtig kan udfolde sig. De har flere biler og det har de brug for, for der er langt til det meste.

Adfærd, livsstil og holdninger

Landbofamilier nyder landlivet og har valgt de åbne vidder til. De nyder haven, hygger sig i hjemmet, tager på jagt eller ud at fiske, lufter hunden uden snor og bager boller til ungerne.

De fleste Landbofamilier kan klare deres lønnede job inden for almindelig arbejdstid. Alligevel er de meget aktive – altid i gang med reparationer eller til- og ombygninger.

Når det er tid til aftensmad, er det de traditionelle retter, der kommer på bordet. Motorsport har en tiltrækning – alt fra gokart til pløjestævner.

Med alle de aktiviteter er det ikke overraskende, at Landbofamilier er de mindst tv-seende. I stedet bliver de orienteret via radioen.

De er godt med, når det gælder digitaliseringen. Du kan møde Landbofamilier på Facebook.

Måske er Landbofamilier flyttet på landet for at skrue tiden lidt tilbage; de er nemlig i overvejende grad Traditionelle-individorienterede.

Ved det seneste folketingsvalg var de fleste forbi et valgsted og krydset blev sat ved Dansk Folkeparti og Venstre.

Valgdata

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Vi har ikke valgdata for Orte Vejsmark 30.

Risiko for indbrud

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Baseret på Danmarks Statistiks opgørelser over anmeldte indbrud vurderes indbrudsrisiko på Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup at være høj.

Bemærk, at risikovurderingen bygger på en statistisk model, og den udtrykker derfor sandsynlighed for indbrud og ikke egentlige målinger fra boligen.

Meget lav Rang 1-10
Lav Rang 11-25
Mellem Rang 26-60
Høj Rang 61-90
Meget høj Rang 91-98
Historiske data

Det højeste antal blev registreret i fjerde kvartal 2012 med 131 indbrud. Siden 2010 er det årlige gennemsnit i Assens Kommune faldet med 34%. Der ses en tydelig sæsonvariation, hvor fjerde kvartal i gennemsnit har haft en 55% højere risiko for indbrud end årets øvrige kvartaler.

Anmeldte indbrud pr. 1.000 husstande

Skoledistrikt

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Orte Vejsmark 30 hører under skoledistriktet Aarupskolen. I skoledistriktet er der én folkeskole, nemlig Aarupskolen.

Aarupskolen
Aarupskolen

Aarupskolen

Møllebakken 31 i Assens Kommune.

Skoletype
Folkeskole
Ældste klassetrin
10. klasse
Gennemsnitlig trivsel
3.65
Afstand
4,93 km

Annonce

Hvor langt er der til nærmeste...?

Risikovirksomhed

Dan-Foam A/S

Kolonne 2

Afstand

5,03 km

Vindmølle

Højde: 50 m.

Kapacitet: 660 kW

Afstand

5,00 km

Mobilmast

Nydamsvej 10 5620 Glamsbjerg

Afstand

1,00 km

Apotek

Tommerup Apotek

Afstand

5,20 km

Dagligvare

Afstand

5.080 m

Renseanlæg

Tommerup St. Renseanlæg

Afstand

5,03 km

Daginstitution

Frøbjerg-Orte Børnehave og vug

Orte Vejsmark 20

Afstand

230 m

Annonce

DinGeo Oversigter

I denne sektion

Stamoplysninger

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

Geografiske koordinater 55.342220406598706°N, 10.099483136801686°Ø
Adressens Id 0a3f50b6-3927-32b8-e044-0003ba298018
Adgangsadresse Id 0a3f508b-1996-32b8-e044-0003ba298018
BFE nummer 2692595

Opslagsstatistik

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup

30 visninger

Der har i alt været 30 DinGeo-visninger af Orte Vejsmark 30. Dagen med flest opslag er indtil videre 16. december 2023.

hamburg

Adressen er mest populær i hamburg, hvorfra der er foretaget 11 opslag. Det svarer til 37 procent af alle opslag.

Forside

Med 21 sidevisninger er forsiden (sundhed, oversvømmelse, lokalområdet, o.s.v.) de data der er vist flest gange.

Orte Vejsmark 30, 5560 Aarup